Aziz Ekşi Kimdir?

prof-dr-aziz-eksi-mineral-ve-vitamin-posada-kalmaz

1947 doğumluyum. Nüfus kaydında 5 Nisan yazsa da annemin bellek kaydına göre Gücük ayının 11’inde (Şubat 24) soğuk bir kış günü aranıza katılmışım. Yer, Ordu/Mesudiye ilçesinin Aşağı Göçe köyüdür.

Çİftçi bir ailenin çocuğuyum. Çocukluğum bu güzel köyde, sıcak bir aile ortamında ve doğa kollarında geçti. İnsan ve doğa sevgisi oradandır. Ne zaman canım sıkılsa, uzağında da olsam, gezinmeye çıkarım bu köyün doğasında. İlkokulu da bu köyde okudum, öğretmenlerin en iyileri ile… Okumamı ben değil, onlar istedi.

Ortaokulu Mesudiye’de, liseyi (Kurtuluş) Ankara’da okudum. 1968 yılnda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Gıda Teknolojisi (şimdiki Gıda Mühendisliği) lisans programını bitirdim ve aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Bu noktada, Prof. Dr. Sait T. Tekeli’yi anmadan geçemeyeceğim.

1974 yılında, gıda bilimi ve teknolojisi dalında doktora tezimi tamamladım. 1975 yılında gıda hilelerinin saptanması hakkındaki bir proje ile Alexander von Humboldt bursunu kazandım. Bu burs kapsamında, 1977-79 yılları arasında Münih Teknik Üniversitesi’nde çalıştım ve söz konusu araştırma projesini tamamladım. Gerek Humboldt bursunun ve gerekse Münih Teknik Üniversitesi’nin bilimsel yaşamımda anlamlı bir yeri olduğunu vurgulamalıyım.

Bu projeden hazırladığım tezle 1979 yılında Ankara Üniversitesi’nde gıda bilimi ve teknolojisi dalında Doçent ünvanını aldım. 1988 yılında ise aynı bölümde Profesör kadrosuna atandım.

Ankara Üniversitesi’nde 1966-99 yılları arasında Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde bulundum. 1991-94 döneminde Ankara Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknoloji Bölümü Başkanlığına seçildim ve bölümün Gıda Mühendisliği’ne dönüşmesine öncülük ettim. 1998-99 ve 2006-2014 döneminde tekrar Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanlığı’na seçildim. Bölümün Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akreditasyonu da bu dönemde gerçekleşti.

Üniversitedeki görevime ek olarak 1980-84 döneminde TSE Gıda Standardları Grubu Başkanı, 1989-95 döneminde Sağlık Bakanlığı Gıda Katkıları Komisyonu üyesi ve 2005-2016 döneminde Gıda ve Tarım Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme Komisyonu Başkanı olarak görev yaptım.

1980-84 arasında Gıda Teknolojisi Derneği (GTD) başkanıydım. 1993 yılında Meyve Suyu Endüstrisi Derneği’nin(MEYED) kurulmasına öncülük ettim ve 1993-99 ve 2001-2008 arasında MEYED’in başkanlığını yürüttüm. 2002-08 döneminde Uluslararası Meyve ve Sebze Suyu Federasyonu (IFU) Danışma Kurulu üyeliği, 2006-08 arasında ise Avrupa Meyve Suyu Birliği (AIJN) Uygulama Kodu Uzman Grubu (COPEG) üyeliği görevlerinde bulundum.

Üniversitede; gıda kimyası, gıda kalite kontrolü ve gıdaların raf ömrü derslerini verdim. Bunun yanısıra 30 yüksek lisans ve 10 doktora tezi danışmanlığı yaptım. TÜBİTAK destekli 6 ve DPT destekli 2 araştırma projesi yürüttüm.

Araştırma açısından daha çok gıdaların kimyasal bileşimi, gıdaların raf ömrü ve gıda hilelerinin kanıtlanması gibi konulara ilgi duydum. Yerli ve yabancı bilimsel periyodiklerde 220 dolayında bilimsel makale yayınladım. Yayınlarımda meyve suyunun özel bir yeri vardır.

2014 yılında Ankara Üniversitesi’nden emekli oldum. 2014-18 yılları arasında Lefke Avrupa Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde yarı-zamanlı olarak ders verdim.

2014 yılında Ziraat Mühendisleri Odası tarafından “Bilim Ödülü” ve 2015 yılında da Ankara Üniversitesi tarafından “Vefa Ödülü” ile onurlandırıldım.

Gıda biliminin tüketici ile buluşmasını çok önemli buluyorum. Çünkü gıda, bilgi kirliliğinin en yaygın olduğu alanlardan biridir. Doğru bildiklerimi “gıda bilimi notları” web sitesinde yazarak bu buluşmaya katkıda bulunmaya çalışıyorum.